Columbia Falls Swims to Fifth in Shelby

By Beacon Staff

With about half of its team at the meet, the Columbia Falls swim team fought to a fifth place standing this weekend in Shelby.

Colton Babcock was one of the team highlights, taking the boys high point award for his age group. Babcock won the 100 yard individual medley, the 25 butterfly and the 25 breaststroke in the 8 years old and younger boys group.

2008 Shelby Invitational, Shelby MT

Combined Team Scores
1, Shelby Water Otters, 1217.
2, Conrad Swim Team, 677.
3, Fort Benton Gators, 589.
4, Cut Bank Sharks, 577.5.
5, Columbia Falls Swim Team, 569.
6, Chester Swim Team, 441.5.
7, Bitterroot Swim Team, 409.
8, Chinook, 220.
9, Sunburst Swim Team, 157.
10, Choteau Lions Swim Team, 140.
11, Lewistown, 89.

Boys 9-10 100 Yard Freestyle Relay
4, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Ronish, Nic 9, Webber, Billy 10, Caffrey, Garrett 7, Babcock, Colton 8), 2:19.47.

Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
4, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Erickson, Vincent 14, Ronish, Zac 11, Webber, RJ 13, Nelson, Dalton 12), 2:22.09.

Girls 15-19 200 Yard Freestyle Relay
5, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Potter, Elena 14, Newton, Katie 15, Ronish, Hanna 15, Piper, Katelynn 15), 2:03.65.
7, Columbia Falls Swim Team ‘B’ (Newton, Kristi 15, Webber, Christine 15, Potter, Keri 15, Donner, Katie 13), 2:19.72.

Boys 8 & Under 100 Yard IM
1, Babcock, Colton, Columbia Falls, 1:58.11.

Girls 8 & Under 100 Yard IM
5, Merrell, Gabrielle, Columbia Falls, 3:15.37.

Boys 9-10 100 Yard IM
4, Webber, Billy, Columbia Falls, 2:30.42.

Girls 9-10 100 Yard IM
1, Nelson, Karyssa, Columbia Falls, 1:35.69.

Girls 11-12 200 Yard IM
5, Palmer, Ashley, Columbia Falls, 3:55.91.

Boys 13-14 200 Yard IM
4, Erickson, Vincent, Columbia Falls, 2:57.63.

Girls 13-14 200 Yard IM
3, Potter, Elena, Columbia Falls, 2:56.33.

Boys 15-19 200 Yard IM
3, Newton, Alan, Columbia Falls, 2:33.84.

Girls 15-19 200 Yard IM
4, Newton, Kristi, Columbia Falls, 3:06.89.
5, Newton, Katie, Columbia Falls, 3:10.61.

Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
12, Babcock, Cooper, Columbia Falls, 58.85.

Boys 9-10 50 Yard Freestyle
6, Webber, Billy, Columbia Falls, 54.55.
7, Ronish, Nic, Columbia Falls, 50.47.

Boys 11-12 50 Yard Freestyle
3, Nelson, Dalton, Columbia Falls, 31.82.
10, Ronish, Zac, Columbia Falls, 37.53.
12, Gargasz, Max, Columbia Falls, 41.28.

Boys 13-14 50 Yard Freestyle
7, Webber, RJ, Columbia Falls, 39.74.

Boys 15-19 50 Yard Freestyle
5, Labuda, Nate, Columbia Falls, 27.73.

Girls 15-19 50 Yard Freestyle
5, Piper, Katelynn, Columbia Falls, 30.07.
12, Webber, Christine, Columbia Falls, 40.03.

Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
1, Babcock, Colton, Columbia Falls, 24.11.

Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
4, Ronish, Nic, Columbia Falls, 1:07.67.
5, Webber, Billy, Columbia Falls, 1:24.27.

Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
6, Ronish, Zac, Columbia Falls, 49.14.
7, Gargasz, Max, Columbia Falls, 52.62.

Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
1, Erickson, Vincent, Columbia Falls, 1:25.30.

Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
6, Donner, Katie, Columbia Falls, 1:36.57.

Boys 15-19 100 Yard Breaststroke
3, Newton, Alan, Columbia Falls, 1:16.28.
5, Labuda, Nate, Columbia Falls, 1:23.22.

Girls 15-19 100 Yard Breaststroke
4, Newton, Katie, Columbia Falls, 1:27.68.
10, Newton, Kristi, Columbia Falls, 1:36.88.

Girls 9-10 100 Yard Freestyle
(A – Final) 3, Nelson, Karyssa, Columbia Falls, 1:23.05.

Boys 11-12 100 Yard Freestyle
3, Nelson, Dalton, Columbia Falls, 1:10.43.

Girls 11-12 100 Yard Freestyle
6, Palmer, Ashley, Columbia Falls, 1:26.44.

Boys 13-14 100 Yard Freestyle
7, Webber, RJ, Columbia Falls, 1:35.59.

Girls 13-14 100 Yard Freestyle
5, Donner, Katie, Columbia Falls, 1:12.86.

Boys 15-19 100 Yard Freestyle
8, Labuda, Nate, Columbia Falls, 1:04.57.

Girls 15-19 100 Yard Freestyle
4, Piper, Katelynn, Columbia Falls, 1:07.85.
6, Ronish, Hanna, Columbia Falls, 1:11.68.

Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
11, Merrell, Gabrielle, Columbia Falls, 29.25.

Boys 9-10 50 Yard Backstroke
4, Ronish, Nic, Columbia Falls, 1:10.00.

Boys 11-12 50 Yard Backstroke
7, Ronish, Zac, Columbia Falls, 48.13.
8, Gargasz, Max, Columbia Falls, 49.47.

Boys 13-14 100 Yard Backstroke
1, Erickson, Vincent, Columbia Falls, 1:19.56.

Girls 13-14 100 Yard Backstroke
2, Potter, Elena, Columbia Falls, 1:17.48.

Girls 15-19 100 Yard Backstroke
3, Potter, Keri, Columbia Falls, 1:44.12.
4, Webber, Christine, Columbia Falls, 2:05.78.

Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
1, Babcock, Colton, Columbia Falls, 23.88.

Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
5, Merrell, Gabrielle, Columbia Falls, 42.55.

Girls 9-10 50 Yard Butterfly
1, Nelson, Karyssa, Columbia Falls, 44.07.

Boys 11-12 50 Yard Butterfly
4, Nelson, Dalton, Columbia Falls, 44.20.

Girls 11-12 50 Yard Butterfly
7, Palmer, Ashley, Columbia Falls, 1:05.09.

Boys 13-14 50 Yard Butterfly
7, Webber, RJ, Columbia Falls, 1:00.60.

Girls 13-14 50 Yard Butterfly
3, Donner, Katie, Columbia Falls, 39.14.

Boys 15-19 50 Yard Butterfly
4, Newton, Alan, Columbia Falls, 29.82.

Girls 15-19 50 Yard Butterfly
8, Ronish, Hanna, Columbia Falls, 34.95.
12, Newton, Kristi, Columbia Falls, 40.06.

Boys 15-19 400 Yard Freestyle
5, Donner, Benjamin, Columbia Falls, 5:14.59.
6, Riffey, Jon, Columbia Falls, 5:25.81.

Girls 15-19 400 Yard Freestyle
3, Piper, Katelynn, Columbia Falls, 5:30.59.
6, Newton, Katie, Columbia Falls, 5:41.36.
8, Potter, Keri, Columbia Falls, 6:33.20.

Boys 9-10 100 Yard Medley Relay
2, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Caffrey, Garrett 7, Ronish, Nic 9, Babcock, Colton 8, Webber, Billy 10), 2:18.25.

Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
2, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Erickson, Vincent 14, Gargasz, Max 12, Nelson, Dalton 12, Ronish, Zac 11), 2:51.73.

Boys 15-19 200 Yard Medley Relay
4, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Newton, Alan 18, Labuda, Nate 15, Riffey, Jon 15, Donner, Benjamin 16), 2:10.96.

Girls 15-19 200 Yard Medley Relay
5, Columbia Falls Swim Team ‘A’ (Newton, Kristi 15, Donner, Katie 13, Potter, Elena 14, Piper, Katelynn 15), 2:27.73.
6, Columbia Falls Swim Team ‘B’ (Potter, Keri 15, Newton, Katie 15, Ronish, Hanna 15, Webber, Christine 15), 2:41.71.

Boys 15-19 100 Yard Butterfly
4, Riffey, Jon, Columbia Falls, 1:16.19.
7, Donner, Benjamin, Columbia Falls, 1:22.40.

Girls 15-19 100 Yard Butterfly
6, Ronish, Hanna, Columbia Falls, 1:23.24. 7, Potter, Keri, Columbia Falls, 1:43.22.

Stay Connected with the Daily Roundup.

Sign up for our newsletter and get the best of the Beacon delivered every day to your inbox.