fbpx

Columbia Falls Swim Team Wins State Class A Championship

By Beacon Staff

The Columbia Falls Swim Team traveled to a rainy, stormy Conrad this weekend and came home with the Class A State Championship.

State Champions from Columbia Falls:

Karyssa Nelson, Girls 11-12 200 SC Meter Individual Medley, Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle, Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle, 11-12 Girls High Point Scorer.
Colton Babcock, Boys 9-10 100 SC Meter Individual Medley, Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke.
Tyler Langton, Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke

Results for Columbia Falls swimmers
Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
3, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 1:36.26.
Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay
6, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 1:22.01.
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
10, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:47.19.
Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
6, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:17.91.
Boys 15-19 200 SC Meter Freestyle Relay
5, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:10.81.
Girls 15-19 200 SC Meter Freestyle Relay
3, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:09.00.
Boys 8 & Under 100 SC Meter IM
4, Henjum, Danny, Columbia Falls, 2:12.52.
Boys 9-10 100 SC Meter IM
1, Babcock, Colton, Columbia Falls, 1:28.90P.
Girls 9-10 100 SC Meter IM
23, McCallum, Meghan, Columbia Falls, 2:04.32.
Girls 11-12 200 SC Meter IM
1, Nelson, Karyssa, Columbia Falls, 3:04.18. 18, Henjum, Analise, Columbia
Falls, 4:09.61.
Girls 13-14 200 SC Meter IM
21, Shea, Casey, Columbia Falls, 3:46.92.
Boys 15-19 200 SC Meter IM
8, Erickson, Vincent, Columbia Falls, 2:58.41.
Girls 15-19 200 SC Meter IM
11, Ronish, Hanna, Columbia Falls, 3:11.90. 15, Newton, Katie, Columbia Falls,
3:25.03. 16, Newton, Kristi, Columbia Falls, 3:33.66.
Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
(A – Final) 3, Langton, Tyler, Columbia Falls, 19.37. (B – Final) 9, Albin,
Russell, Columbia Falls, 22.95.
Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
(A – Final) 1, Nelson, Karyssa, Columbia Falls, 31.69.
Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
11, Nelson, Dalton, Columbia Falls, 31.16.
Boys 15-19 50 SC Meter Freestyle
9, Sharbono, Kirby, Columbia Falls, 30.73.
Girls 15-19 50 SC Meter Freestyle
12, Piper, Katelynn, Columbia Falls, 32.90.
Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
2, Henjum, Danny, Columbia Falls, 27.45. (B – Final) 8, Babcock, Cooper,
Columbia Falls, 30.24. 11, Role, James, Columbia Falls, 31.80.
Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
(A – Final) 1, Babcock, Colton, Columbia Falls, 46.93P. 3, Stephens, Logan,
Columbia Falls, 49.89.
Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
4, Chisholm, Henry, Columbia Falls, 45.29.
Boys 13-14 100 SC Meter Breaststroke
3, Role, Garett, Columbia Falls, 1:27.30.
Boys 15-19 100 SC Meter Breaststroke
5, Erickson, Vincent, Columbia Falls, 1:21.48.
Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
4, Langton, Tyler, Columbia Falls, 43.39. (B – Final) 11, Albin, Russell,
Columbia Falls, 48.37.
Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
(A – Final) 9, Friar, Zayne, Columbia Falls, 1:28.24.
Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
1, Nelson, Karyssa, Columbia Falls, 1:10.81P.
Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
11, Nelson, Dalton, Columbia Falls, 1:10.77.
Girls 15-19 100 SC Meter Freestyle
11, Ward, Bria, Columbia Falls, 1:12.04. 12, Piper, Katelynn, Columbia Falls,
1:14.77.
Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
1, Langton, Tyler, Columbia Falls, 24.05. 2, Babcock, Cooper, Columbia Falls,
25.36. (B – Final) 8, Albin, Russell, Columbia Falls, 29.97.
Boys 13-14 100 SC Meter Backstroke
(A – Final) 8, Nelson, Dalton, Columbia Falls, 1:27.03.
Boys 15-19 100 SC Meter Backstroke
3, Riffey, Jon, Columbia Falls, 1:19.92. 4, Erickson, Vincent, Columbia Falls,
1:20.09. 5, Sharbono, Kirby, Columbia Falls, 1:23.54.
Girls 15-19 100 SC Meter Backstroke
10, Ward, Bria, Columbia Falls, 1:29.66.
Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
6, Henjum, Danny, Columbia Falls, 30.70.
Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
2, Babcock, Colton, Columbia Falls, 40.97. (B – Final) 7, Friar, Zayne,
Columbia Falls, 50.90.
Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
(A – Final) 10, Role, Garett, Columbia Falls, 37.68.
Boys 15-19 50 SC Meter Butterfly
2, Riffey, Jon, Columbia Falls, 30.76.
Boys 15-19 400 SC Meter Freestyle
9, Sharbono, Kirby, Columbia Falls, 6:22.40.
Girls 15-19 400 SC Meter Freestyle
10, Piper, Katelynn, Columbia Falls, 5:54.85. 11, Ward, Bria, Columbia Falls,
5:55.58.
Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
2, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 1:47.67.
Boys 9-10 100 SC Meter Medley Relay
6, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 1:36.99.
Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
12, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 3:16.31.
Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
6, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:36.59.
Boys 15-19 200 SC Meter Medley Relay
5, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:24.31.
Girls 15-19 200 SC Meter Medley Relay
5, Columbia Falls Swim Team ‘A’ 2:33.45.
Boys 13-14 100 SC Meter Butterfly
7, Role, Garett, Columbia Falls, 1:27.37.
Boys 15-19 100 SC Meter Butterfly
4, Riffey, Jon, Columbia Falls, 1:13.13.
Girls 15-19 100 SC Meter Butterfly
8, Ronish, Hanna, Columbia Falls, 1:29.72. 11, Donner, Katie, Columbia Falls,
1:32.82. 12, Newton, Katie, Columbia Falls, 1:40.83. 13, Baiar, Jessica,
Columbia Falls, 1:42.56.

Stay Connected with the Daily Roundup.

Sign up for our newsletter and get the best of the Beacon delivered every day to your inbox.