Track and Field

2021 Track and Field State Qualifier List, Apr. 15

In a few short weeks, the track season has already produced some stellar performances across classifications

By Micah Drew
Faith Brennan, left, of Glacier High School, leaps in sync with Melissa Moreni of Helena Capital High in the 100-meter hurdles at the Montana AA state track and field meet in Legends Stadium in Kalispell on May 24. Hunter D’Antuono | Flathead Beacon

The track season is underway with just over six weeks left until the state meets. Many athletes have already punched their ticket to the championships, despite only a few meets wrapped up.

Each classification allows athletes to qualify for the state meet by hitting times, heights or distances throughout the regular season, in addition to qualifying through the divisional meets. Athletes with a qualifying mark will advance to state regardless of their performance at the divisional meet.

On the sprinting side, there have been several blazing times, including Capital’s Bret Morris’ sub-11 second 100-meter, and Libby’s Jay Beagle running 50.83 in the 400 to lead Class A.

Across the field events, Bigfork’s Wyatt Duke has posted the top high jump mark in the state by clearing 6 feet, 9 inches while teammate Cormac Benn has qualifying marks in the long and high jump.

In the distance events, the boys 3,200m is dominated by cross country state champion Sentinel. Flathead’s Hannah Perrin has posted top times in the 800, 1,600 and 3,200 meter runs.     

Whitefish’s girls will be a dominating force across the board, with senior Mikenna Ells posting state leading times in the 200- and 400-meter runs, while freshman Brooke Zetooney and Hailey Ells are qualified in the 100-meter and 300 hurdles respectively. Erin Wilde has qualifying marks in all three jumping events.

Here is a round up of athletes who have met qualifying standards for state, from the Western AA, Northwest A and Western B conferences. Relays are not listed.

Boys

            100m
AA (11.3) – Bret Morris, CAP, 10.98; Christian Vetter, BUT, 11.15; Tanner Huff, BUT, 11.24; Jace Klucewich, SEN, 11.28.
A (11.4) – Jay Beagle, Libby, 11.21.
B (11.5) – Noah Kinslow, BIGF, 11.27; Ridger Palma, LOY, 11.39.

            200m
AA (22.8) – Bret Morris, CAP, 22.76.
A (23.3)
B (23.2) – Ridger Palma, LOY, 22.97.

            400m
AA (51.2) –
A (51.7) – Jay Beagle, Libby, 50.83.
B (51.8) – Ridger Palma, LOY, 51.25.

            800m
AA (2:01.00) –
A (2:02.00) –
B (2:02.80) –

            1,600m
AA (4:34.00) – Ignatius Fitzgerald,  HLG, 4:31.66.
A (4:38.00) –
B (4:43.50) –

            3,200m
AA (10:00.00) – William Mortenson, SEN, 9:45.17; Tanner Klumph, SEN, 9:51.34; Chase Green, SEN, 9:55.33.
A (10:12.00) – Brant Heiner, RON, 9:59.61.
B (10:32.00) – Justin Morgan, THF, 10:31.40; Andrew Rush, ST.IG, 10:29.60.

            110m hurdles
AA (15.7)
A (16.1) –
B (16.0)

            300m hurdles
AA (41.5) –
A (41.8) –

B (41.7) –

            Long Jump
AA (21-00) – Christian Vetter, BUT, 21-03 ¼; Jace Klucewich, SEN, 21-02 ½.
A (20-05) –
B (20-04) – Cormac Benn, BIGF, 20-08 ¼.

            Triple Jump
AA (42-00) –
A (41-08) –
B (41-03) –

            High jump
AA (6-02) – Zac Crews, SEN, 6-02; Cameron Gurnsey, BUT, 6-02; Dylan Snyder, BUT, 6-02.
A (6-00) – Payton Cates, RON, 6-02.
B (6-00) – Wyatt Duke, BIGF, 6-09; Cormac Benn, BIGF, 6-00.

            Pole Vault
AA (13-06) – Josh Smalley, BIG, 13-06.
A (13-00) –
B (12-03) – Colter Casazza, EUR, 12-10.

            Javelin
AA (170-00) – Ryan Woldstad,  HLG, 177-02.
A (167-00) –
B (163-00) –

            Shot put
AA (48-00) – Josh Goleman, HLN, 48-09 ¼.
A (46-08) –
B (46-10) –
Cody Burk, THF, 47-00;

            Discus
AA (148-00) –
A (142-00) –
B (137-00) – Cody Burk, THF, 143-08; Rian Hoiland, ANA, 138-10.

Girls

            100m
AA (13.0) Logan Todorovich, HLN, 12.90.
A (13.2) – Brooke Zetooney, WF, 13.02.
B (13.2) – Cora Pesanti, ANA, 12.87.

            200m
AA (26.7) – Odessa Zentz, HLN, 26.63.
A (26.9) – Mikenna Ells, WF, 26.06.
B (27.1) –

            400m
AA (1:01.00) – Odessa Zentz, HLN, 1:00.51; Brooke Stayner, SEN, 1:00.51.
A (1:01.50) – Mikenna Ells, WF, 59.43.
B (1:01.90) –

            800m
AA (2:24.00) – Hannah Perrin,  FLA, 2:21.33; Odessa Zentz, HLN, 2:22.82; Abby Kendrick,  HLG, 2:23.44; Kensey May,  HLG, 2:23.97.
A (2:26.00) –
B (2:26.00) –

            1600m
AA (5:23.00) – Sage Brooks,  HLG, 5:20.38; Hannah Perrin,  FLA, 5:22.63.
A (5:28.00) – Lara Erickson, CF, 5:23.14.
B (5:34.00) –

            3200m
AA (11:50.00) – Hannah Perrin,  FLA, 11:30.75; Kylie Hartnett, HLN, 11:31.06; Lilli Rumsey Eash,  FLA, 11:48.50.
A (12:13.00) –
B (12:26.00) –

            110m hurdles
AA (16.3) – 15.38; Brookey Stayner, SEN, 15.42; Emily McElmurry, SEN, 15.65; Kathryn Sheridan, CAP, 16.07; Keara Burgess, BIG, 16.27.
A (16.1) –
B (16.0) –

            300m hurdles
AA (48.0) – Audrey McElmurry, SEN, 47.49; Keara Burgess, BIG, 47.68; Kathryn Sheridan, CAP, 47.85; Sky Thompson, FLA, 47.96.
A (48.5) – Hailey Ells, WF, 48.39.
B (48.3) –

            Long Jump

AA (16-06) – Brooke Stayner, SEN, 16-09 ¾; Gabbie Hasskamp, BIG, 16-08 ½; Anna Trudnowski, BUT, 16-07.
A (16-00) – Erin Wilde, WF, 16-01 ½.
B (15-09) – Sydney Brander, ST.IG, 16-00 ¼.

            Triple Jump

AA (34-00) – Emily McElmurry, SEN, 36-07; Audrey McElmurry, SEN, 35-08 ¾; Taylor Brisendine,  GLA, 35-04; Ava Kellenberg, SEN, 35-00; Alix Mund,  HLG, 34-07; Mia Stephan,  FLA, 34-03 ½; Tessa Smith,  FLA, 34-01.
A (33-07) – Erin Wilde, WF, 34-04.
B (33-10) – Sydney Brander, ST.IG, 33-11.

            High jump
AA (5-01) – Anna Trudnowski, BUT, 5-05; Paige Bartsch, CAP, 5-03; Jayden Nash, SEN, 5-03; Brooke Stayner, SEN, 5-03; Sherrill,  HLG, 5-01; Ava Kellenberg, SEN, 5-01; Taylor Brisendine,  GLA, 5-01.
A (5-00) – Erin Wilde, WF, 5-05; Hailey Ells, WF, 5-02.
B (4-11) –

            Pole Vault
AA (10-00) – Libby Hansen, CAP, 10-03; Emma Rohrer-Fitzhugh, CAP, 10-00; Summer Unger, HLN, 10-00.
A (9-06) –
B (9-00) –

            Javelin
AA (115-00) – Anja Jackson, SEN, 121-03; Kenzie Williams,  GLA, 120-08; Paige Bartsch, CAP, 115-01.
A (115-00) –
B (117-06) –

            Shot put
AA (35-03) –
A (35-02) –

B (34-11) –

            Discus
AA (113-00) –
A (110-00) –
B (109-00) –

Stay Connected with the Daily Roundup.

Sign up for our newsletter and get the best of the Beacon delivered every day to your inbox.