Track (Boys) Scores for Tuesday, Apr. 27, 2021

Last Updated: April 28, 2021 at 2:31 pm

  • Tuesday, Apr. 27

  • Top 10 (Western AA)
  • 100m Dash

    Jace Klucewich, SEN 11.01 1

    Tanner Hugg, BUT 11.18 2

    Christian Vetter, BUT 11.20 3

  • 200m Dash

    Tanner Huff, BUT 11.54 1

    Joseph Ceccacci, SEN 22.96 2

    Nate Prieto, FLA 23.11 3

  • 400m Dash

    Kade Olson, BIG 51.43 1

    Grant Gauthier, FLA 53.16 2

    Aiden Marceau, BIG 53.64 3

  • 800m Run

    Colin Shaules, SEN 2:01.90 1

    Keagen Crosby, SEN 2:01.90 2

    Tyler Jost, CAP 2:01.91 3

  • 1600m Run

    Tanner Klumph, SEN 4:26.48 1

    Henry Ballinger, CAP 4:32.29 2

    Robert Wagner, HLN 4:45.48 3

  • 3200m Run

    Ignatius Fitzgerald, HLG 9:36.92 1

    William Mortenson, SEN 9:44.92 2

    Chase Green, SEn 9:45.61 3

  • 110m Hurdles

    Drew Klumph, SEN 15.58 1

    Zac Crews, SEN 15.64 2

    Eli Broome, BIG 16.32 3

  • 300m Hurdles

    Drew Klumph, SEN 40.43 1

    Colter Petre, HLN 41.85 2

    Holt Downey, BUT 41.85 3

  • 4x100m Relay

    Butte 43.24 1

    Sentinel 43.44 2

    Flathead 45.12 3

  • 4x400m Relay

    Sentinel 3:31.31 1

    Big Sky 3:32.01 2

    Butte 3:32.39 3

  • Shot Put

    Josh Goleman, HLN 48-01 1

    Chaise Meyer, BIG 47-04.5 2

    Colter Janacaro, BIG 46-06 3

  • Discus

    Dylan Cunningham, CAP 137-06 1

    Layne Cooney, HLG 137-04 2

    Josh Goleman, HLN 129-10 3

  • Javelin

    Zac Crews, SEN 163-06 1

    Marcus Evans, HLN 154-01 2

    Ryan Woldstad, HLG 150-09 3

  • High Jump

    Dylan Snyder, BUT 6-01 1

    Caden Bateman, BIG 6-02 2

    Zac Crews, SEN 6-02 3

  • Pole Vault

    Alex Brisko, CAP 14-03 1

    Brennen Blume, BUT 14-00 2

    Josh Smalley, BIG 13-00 3

  • Long Jump

    Christian Hansen, BUT 22-04 1

    Jace Klucewich, SEN 20-10.5 2

    Ryan Neil, BUT 20-03 3

  • Triple Jump

    Dylan Zink, FLA 41-09.5 1

    Louis Sanders, BIG 41-05 2

    Skeet Scharfe, HLG 41-02 3

  • Columbia Falls, Libby, Whitefish Triangular
  • 100m Dash

    Jay Beagle, LIB 11.29 1

    Marvin Kimera, WF 11.75 2

    Keilen Rausch, LIB 11.97 3

  • 200m Dash

    Jay Beagle, LIB 22.89 1

    Marvin Kimera, WF 23.77 2

    Jace Duval, CF 23.90 3

  • 400m Dash

    Richard Role, CF 55.97 1

    Hunter Trenerry, CF 59.62 2

    Zack Dunagan, WF 1:00.53 3

  • 800m Run

    Gabe Lund, WF 2:09.36 1

    Mason Genovese, WF 2:09.52 2

    Barrett Garcia, WF 2:11.27 3

  • 1600m Run

    Bailey Sjostrom, CF 5:07.25 1

    Logan Peterson, CF 25:07.33 2

    Reudi Steiner, WF 5:14.69 3

  • 3200m Run

    Jacob Henson, WF 10:37.75 1

    Deneb Linton, WF 10:47.84 2

    Nate Ingelfinger, WF 10:59.79 3

  • 110m Hurdles

    Richard Bobacock, CF 19.22 1

    Isaiah Roth, CF 20.16 2

    Levi Bachteler, CF 20.30 3

  • 300m Hurdles

    Isaiah Roth, CF 46.93 1

    Levi Bachteler, CF 47.44 2

    Richard Role, CF 49.16 3

  • 4x100m Relay

    Columbia Falls 45.07 1

    Whitefish 45.08 2

  • 4x400m Relay

    Whitefish 3:39.41 1

    Columbia Falls 3:46.86 2

  • Shot Put

    Brock Fisher, CF 41-05 1

    Zane Nordwick, LIB 39-02 2

    Cy Stevenson, LIB 36-09 3

  • Discus

    Brock Fisher, CF 121-02 1

    Cy Stevenson, LIB 119-04 2

    Trey Andersen, LIB, Bode Wolf, WF 112-04 3

  • Javelin

    Jay Beagle, LIB 143-07 1

    Jaxsen Schlauch, WF 139-02 2

    Trent RIddel, LIB 132-08 3

  • High Jump

    Gabe Menicke, WF 5-10 1

    Trey Andersen, LIB 5-10 2

    Hunter Trenerry, CF 5-04 3

  • Pole Vault

    Dawson Rose, LIB 11-06 1

    Lane Clark, CF 10-06 2

    Vadim Abramchuk, WF 9-00 3

  • Long Jump

    Keilen Rausch, LIB 19-07.5 1

    Bailey Sjostrom, CF 16-11 2

    Azure Stolte, WF 16-07.75 3

  • Triple Jump

    Bodie Smith, WF 40-04 1

    Jaxon Heinz, CF 36-06.5 2

    Greysen Thompson, WF 36-06 3

Stay Connected with the Daily Roundup.

Sign up for our newsletter and get the best of the Beacon delivered every day to your inbox.