Track (Girls) Scores for Tuesday, Apr. 27, 2021

Last Updated: April 28, 2021 at 2:46 pm

  • Tuesday, Apr. 27

  • Top 10 (Western AA)
  • 100m Dash

    Mollee Conlan, BUT 12.96 1

    Alexis Knight, SEN 13.17 2

    Keke Davis, HLG 13.25 3

  • 200m Dash

    Sabryn Knight, SEN 26.56 1

    Gabbie Hasskamp, BIG 26.83 2

    Emily Ratz, HLG 26.83 3

  • 400m Dash

    Cerise Lee, FLA 1:01.46 1

    Peyton Walker, FLA 1:03.38 2

    Kendyll Sommers, HLN 1:03.38 3

  • 800m

    Odessa Zentz, HLN 2:15.78 1

    Carly Ryan, HLN 2:18.56 2

    Hannah Perrin, FLA 2:20.26 3

  • 1600m Run

    Hailey. Nielson, BUT 5:26.59 1

    Olivia Coburn, HLN 5:37.51 2

    Malia Bradford, SEN 5:39.41 3

  • 3200m Run

    Kensey May, HLG 11:08.83 1

    Sage Brooks, HLG 11:16.34 2

    Kylie Hartnett, HLN 11:28.37 3

  • 100m Hurdles

    Brooke Stayner, SEN 14:58 1

    Keara Burgess, BIG 15.59 2

    Kathryn Sheridan, CAP 15.69 3

  • 300m Hurdles

    Anna Trudnowski, BUT 46.12 1

    Keara Burgess, BIG 46.14 2

    Skye Thompson, FLA 48.10 3

  • 4x100m Relay

    Capital 50.67 1

    Flathead 50.75 2

    Helena 50.98 3

  • 4x400m Relay

    Helena 4:03.79 1

    Flathead 4:05.85 2

    Sentinel 4:10.20 3

  • Shot Put

    Rebecca Eacker, FLA 36-08 1

    Aubrie Christman, HLN 34-01 2

    Savanna Sterck, FLA 34-01 3

  • Discus

    Amanda Haab, CAP 107-05 1

    Aubrie Christman, HLN 106-08 2

    Rebecca Eacker, FLA 106-04 3

  • Javelin

    Anja Jackson, SEN 124-02 1

    Paige Bartsch, CAP 117-03 2

    Taliana Miller, FLA 111-03 3

  • High Jump

    Logan Todorovich, HLN 5-04 1

    Anna Trudnowski, BUT 5-03 2

    Jayden Nash, SEN 5-01 3

  • Pole Vault

    Liby Hansen, CAP 11-06 1

    Summer Unger, HLN 10-06 2

    Emma Rohrer-Fitzhugh, CAP 10-00 3

  • Long Jump

    Logan Lodorovich, HLN 17-05.75 1

    Brooke Stayner, SEN 16-10 2

    Ava Kellenberg, SEN 16-01 3

  • Triple Jump

    Alix Mund, HLG 35-06.5 1

    Mia Stephan, FLA 34-11.5 2

    Elizabeth Heuiser, HLN 33-11.5 3

  • Columbia Falls, Libby, Whitefish Triangular
  • 100m Dash

    Madison Caruthers, LIB 13.55 1

    Ryleer Boltz, LIB 13.59 2

    Olivia Gilliam-Smith, LIB 13.69 3

  • 200m Dash

    Mikenna Ells, WF 26.77 1

    Tommye Kelly, WF 28.20 2

    Ally Sempf, CF 28.46 3

  • 400m Dash

    Rylee Boltz, LIB 1:00.59 1

    Margaret Pulsifer, WF 1:06.99 2

    Adrienne Healy, WF 1:07.16 3

  • 800m Run

    Isabelle Cooke, WF 2:28.04 1

    Olivai Genovese, WF 2:32.55 2

    Paetra Cooke, WF 2:38.50 3

  • 1600m Run

    Courtney Hoerner, CF 6:03.95 1

    Emma McAllister, CF 6:19.58 2

    Raiya McCutcheon, Wf 6:20.57 3

  • 3200m Run

    Siri Erickson, CF 12.09.98 1

    Morgan Grube, WF 12:55.52 2

    Julia Martin, CF 13:58.11 3

  • 100m Hurdles

    Hailey Ells, WF 16.98 1

    Kristina Shestak, WF 17.88 2

    Maeve Ingelfinger, WF 18.30 3

  • 300m Hurdles

    Rebekah Walker, CF 55.57 1

    Susan Servatius, CF 59.09 2

    Katya Abramchuk, WF 59.99 3

  • 4x100m Relay

    Whitefish 51.25 1

    Columbia Falls 54.03 2

  • 4x400m Relay

    Whitefish 4:09.27

  • Shot Put

    madeline Stutsman, CF 31-04 1

    Jennifer Patten, WF 29-00.75 2

    Maddie Robison, CF 28-06 3

  • Discus

    Jennifer Patten, WF 87-11 1

    Brooklyn Smith, WF 79-11 2

    Madeline Stutsman, CF 78-01 3

  • Javelin

    Madysen Hoerner, CF 105-08 1

    Jennifer Patten, WF 84-08 2

    Madeline Stutsman, CF 83-10 3

  • High Jump

    Hannah Sempf, CF 4-08 1

    Sophia Zohrer, WF 4-06 2

    Maeve Ingelfinger, WF 4-06 3

  • Pole Vault

    Rebekah Walker, CF 8-06 1

    Kate Hatfield, CF 8-00 2

    Emma McAllister, CF 7-06 3

  • Long Jump

    Rylee Boltz, LIB 15-10 1

    Bailey Smith, WF 15-03 2

    Rebekah Walker, CF 13-06 3

  • Triple Jump

    Cheyanne Johnston-Heinz, CF 29-02 1

    Katya Abramchuk, WF 27-01 2

Stay Connected with the Daily Roundup.

Sign up for our newsletter and get the best of the Beacon delivered every day to your inbox.